Příběh jednoho koncertu.

 

Začátkem roku mne zkontaktoval Dan, že by chtěl uspořádat koncert na podporu jednoho zvířecího útulku na Slovensku.  Chtěl by pozvat naší kapelu na společný koncert s Gabretou a výtěžek předat. Jezdí tam pracovně a sám si vzal do péče dvě opuštěná psiska. Říkal, že situace tam je hrozná. Kapacita překročená, skoro žádné dotace. Chod útulku je hrazen převážně z kapes dobrovolníků. Navíc je útulek účastníkem podivného obchodu , kdy sociálně vyloučení z osad nabízejí  štěňata k prodeji, jinak vyhrožují že je sní. Tento osud měl původně potkat oba chlupáče, které má dnes Dan.

Nijak jsme neváhali a na koncert kývli. Koncert se měl  uskutečnit v pražském klubu Nová Chmelnice. Přibylo pár dalších kapel. Dokonce jedna firma přidala pytle s granulemi, nějaké hračky, pelechy atd.  Lidi začali vybírat peníze a vše vypadalo celkem slibně, než… Jednoho dne provozovatel klubu dostal mail, který ho měl „přátelsky“  upozornit, že v jeho klubu mají vystupovat fašistické kapely a to hlavně kapela Gabreta.  Že by si měl rozmyslet, koho ve svém klubu nechá hrát a že by taky pořadatelé Žižkovské noci, mohli jeho klub, na příští festival. bojkotovat.  Mail nesl logo Antifašistické akce a oblíbené logo pana poslance Bartoše, kde postava kope do ležícího člověka s nápisem „ Good night white pride.“  O den později má provozovateli klubu volat i nějaká úřednice z radnice, že prý má pořádat v klubu fašistický koncert.

A co nyní? Provozovatel klubu sám neví, co s touto situací má dál dělat. Něco podobného zažil  už když měl u něj vystoupit black metalový Sekmeth a Inferno. Provozuje klub, platí nájem, návštěvnost klubů klesá celkově, boj s EET a s protikuřáckým zákonem a k tomu se ještě objeví novodobá svazácká komise, která určuje, kdo smí a nesmí, ve vašem klubu hrát. Samozřejmě jejich tvrzení nemá žádný reálný základ. Jde pouze o vřeštící děti, které potřebují volat o pomoc, že i oni jsou na tomto světě a chtějí mít svoje místo. V době míru je přeci největší revolta proti něčemu bojovat.  Na předešlé Žižkovské noci tahle parta v přesile dokázala napadnout bubeníka Ádu Vitáčka za to, že byl jeden ze zakládajících členů kapely Orlík a to nejspíš v době, kdy oni sami, ani nebyli na tomto světě.  Týden se chlubili svým hrdinstvím na sociální síti. Jenže tentokrát by se jim nic podobného nemohlo povést. Takže logicky přišel boj přes klávesnice.

Provozovatel navrhoval kompromis –  vyškrtnout Gabretu z koncertu.  S tím zase nesouhlasil Dan. Nechtěl ustupovat tomu dětskému vřeštění a stál si za tím, že Gabreta není žádná nacistická kapela.  Písně jako Čech, Jiří z Poděbrad, nebo song o Letcích, kteří bojovali proti Luftwaffe,  nelze rozhodně brát jako nacistické, spíš naopak.  Na textech kapely rozhodně není nic nezákonného a těžko věřit tomu, že by chtěla jakákoliv nacistická kapela hrát veřejně, dát se na plakát a nechat se tak dobrovolně sebrat policii. S provozovatelem Chmelnice se rozešli tedy v dobrém. Bylo prý na něm vidět, že ani on nemá z celé situace radost, ale bohužel.  Levicová komise je schopná mu potom dělat i problémy do budoucna. Asi každý chce mít klid a dál se snaží přežívat.

Koncert se tedy přesunul na jiné místo. Kousek za Prahu. Majitelka klubu je ale z jiného těsta.  Jakási uplakaná antifa ji nezajímá a rozhodně nemá nic proti, aby u ní koncert proběhl. Nicméně týden před akcí přijde se zvláštní výmluvou kapela Bulldog. Musí zcela nečekaně koncert odříct. Následně, Projekt Morgiana pro změnu nekomunikuje vůbec. Koncert tedy zůstal jen na třech kapelách. Zvukař napíše zprávu, že se omlouvá, ale v tuhle sobotu má zrovna jiný kšeft. Nakonec koncert proběhl naprosto v klidu a bez problému. Na pomoc útulku se vybrala hezká částka. Krom peněz se předalo i spousta darů. Majitelka útulku neskrývala dojetí a všem moc děkovala za pomoc.  V tuhle chvíli dojde každému, že za trochu toho stresu to celé stálo a že vřeštící děti zase dál můžou jen křičet, že všichni kolem jsou nacisté. A když ne nacisté, tak nacisty podporují a je potřeba vytlačit každého, kdo je označen za nácka ze společnosti, zavřít a popravit nejlépe. Komicky pak vyznívá jejich proklamace boje proti komunismu, ale přitom žádná pop hvězda, která budovala rudý ráj písní, jim nevadí. Stejně jako postoj proti sexismu a útlaku a přitom nikdy nebojkotovali kapely, které mají sexistické texty. Nevadí ani kapely sponzorované nadnárodními korporacemi. Ale zcela určitě spustí povyk, když má někde hrát kapela, která zpívá o své zemi a národní  hrdosti.

Milé děti.. Pokud chcete tvořit tu lepší společnost tak musíte chápat zásadní fakt a to je ten, že každý má právo na svůj názor a svoboda názoru tvoří svobodnou společnost. Zbavenou těch jediných pravých pravd, které  už se mockrát projevili jako lež. Že vámi proklamovaná diverzita , je právě ta různorodost názorů, které jsme schopni tolerovat a hlavně ustát. Žádná represe nenažene strach a rozhodně nevyrobí lepší svět. Ten váš svět je jedno velmi smutné místo, kde většina z vás nemá ani jasné pohlaví. Můžete dál jen volat o své místo na zemi… ono stejně časem vaše řvaní nebude slyšet a hlavně nebude nikoho zajímat.  Nejlepší by ale bylo, vyhledat nebližší útulek. Vzít smeták, hadr pár peněz, granule a pomoc opuštěným zvířatům. Takový boj jistě najde uznání a to už jen pro jeho náročnost, protože překonáte hlavně sami sebe… Je to totiž práce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *