Demokratizace Kliniky

Tak nám vyklidili Kliniku. Respektive stát začal dělat to, co už měl dělat před lety. Zvláštní, někdy jsou chvíle, kdy soudy a úřady neprojevují vůli hájit právo a zákon. Jindy vás exekuce za pár stovek připraví o střechu nad hlavou. V případě Kliniky fungují jiné práva.

Na začátku bylo obsazení prázdné budovy v majetku státu. A to v roce 2014. Byla uzavřená nájemní smlouva, která po roce vypršela  a nebyla prodloužená. Naprosto běžná věc. Normální člověk pobalí svoje věci a prostor opouští. Pokud tedy není „ aktivista“. Aktivista se za žádnou cenu nehodlá vzdát něčeho, co bez práce získal. Osvojil si, využíval, neplatil. On prostě ten majetek zdemokratizoval. Po vítězném únoru se tomu říkalo znárodnění.  Začal tím nekonečný boj o objekt bývalé plícní Kliniky.  V čem tedy spočívá ta důležitost Kliniky pro město? Klinika ho přeci uzdravuje. Klinika patří do každého města. Klinika je prospěšná.

Tak co třeba připomenout propojení Kliniky s útoky na restauraci  Řízkárna? Majitelovi shořela čtyři auta, útoky kyselinou máselnou na restauraci, velmi oblíbené využívání nepohodlného státního systému je – posílání všemožných úředníků a kontrol. Až, když zoufalý majitel začal vyhrožovat zbraní, tak útoky najednou přestali. Nicméně se vším chlubili levicový extrémisté z revolučních buněk  na svých webech.  Klinika vydala prohlášení, že oni nic – oni jsou aktivisté proti násilí.  Hlavní podezřelý z těchto trestných činů na Klinice pobýval. Asi je pouhá náhoda, že Klinika je u ministerstva vnitra vedená, jako levicově extrémistická.  Nebudeme si nalhávat, že kdyby se policie přeci jen trochu snažila, tak pachatele těchto útoků vypátrá. Policie v případě Kliniky a jejich osadníků, je benevolentní i přes to, že podobná parta má na svědomí i zapalování policejních aut.  Pravda je, že mělo dojít i k žhářskému útoku na Kliniku. Opět nebyl nikdo vypátrán a to ani přes to, že to zas pro změnu měli udělat extrémisté pravicový, během demonstrace. Pravda bude asi taková, že kdyby tomu tak bylo, tak pravicový extrémisté byli ještě ten den v cele.  Vypadá to paranoidně? Kdepak. Pravicovou scénu  má policie perfektně zmapovanou. Během jakékoliv demonstrace jim policie nedovolí pohyb mimo trasu. Zvláštní je i fakt, že Klinika nijak zvlášt poškozená nebyla. Takže malá domů, aby byl důvod k hysterii. Můžu připomenout případ pobodaného muslima neonacisty a povyk jeho anarchistické přítelkyně v Praze. Ejhle… policie šetřila. Musela. Tlak byl velký.. a zjistila, že si to drahý muslim udělal sám. Ale nechme toho a zajdeme do knihovny.

Klinika se presentuje bohatou radiální knihovnou. Krom témat, jako je ekologie, antifašismus a ekonomie. Můžete si také počíst o kontra kultůře, alternativní kultuře. Lépe poznat myšlenky Marxe, Lenina, zavítat do problematiky sociálních hnutí. Zřejmě zde dochází k výrobě nových, dobových hesel. Jako je třeba fetišizace soukromého majetku, demokratizace majetku. Naučíte se rozpoznávat soukromý – váš majetek a osobní – to značí jejich. Soukromý majetek je ten, který není problém si přivlastnit, protože já ho nemám a vy ho nepotřebujete. Že mě ho nechcete dát je ona fetišizace majetku. Vlastně na svém majetku trváte jen díky vlastní úchylce. Máte k němu blíže nevysvětlitelný vztah.  Možná kvůli dědictví a beztak vaši předci byli kapitalisté, kteří díky potu a dřině dělníků ho získali, nebo jste si ho pořídil za svoje a tím jste okradl ty, na které díky vám peníze nezůstávají. Nehledě na to, že něco budovat, chránit, tvořit hodnoty je nechutně fašistické. Takže váš veškerý majetek by měl být dán do rukou aktivistů, protože oni se o něho budou starat líp, než vy a nejlépe vědí, jak ho využít. Četli o tom několik knih. Aktivistka Marie Feryna otázku majetku tak nějak posunula ještě o něco výš. Zjistila, že existuje ještě, kromě již popsaných druhů vlastnictví i další. A to je  intimní vlastnictví a rozhodně tento druh vykořisťování v prostorách autonomního centra nechtěla trpět. Pod vlivem depresí, alkoholu a pracovního přetížení,  se na okamžik proměnila opět v původního Jiřího Ferynu a sebral  jiné autonomní aktivistce její intimní majetek. Ovšem  proti její vůli. Když se Jiří dozvěděl, že nevykonal revoluční zvrat v otázce majetkových práv, ale dopustil se znásilnění… Proměnil se opět na Marii a slíbil, že už to nikdy neudělá. Policie  tak v klidu celý případ odložila.

Taky si říkáte, jak je to celé možné? Že vše pořád té Klinice prochází? Máme tady zabrání majetku, neplacení nájemného, žhářství, vyhrožování, poškozování práv a dvě znásilnění. Normálně by šlo o zločinné spolčení  a to pod jednou střechou. Ale město Kliniku potřebuje. Klinika musí dýchat. Ruce pryč od Kliniky. Klinika je v Praze, zdá se víc, než Národní muzeum nebo Karlův most. Takže se najdou umělci, kteří vysloví Klinice podporu. Klinika se umí marketingově prodat. Jsou to výborní obchodníci. Navíc mnoho přátel tam má i Matěj Stropnický, politik za stranu Zelených. Jeho otec byl ministr obrany a s takovým kanónem si to nechce nikdo rozházet. Předseda Pirátů Bartoš a jeho strana celkově jistě ráda zajde na nějaké  to divadelní představení.  Na prkna Kliniky. Dokonce Andrej Babiš  odložil svůj drahý oblek a jen tak ležérně „ Čau lidi“ došel na Kliniku a navíc s pomocí ohledně smlouvy. Ano, je to hodný kapitalista. Bylo před volbami. Podpořil i Pospíšil z Top 09, moderně evropský poslanec  Feri, paní Třeštíková. Holt politické hledání bodů je nutné. Za vše osadníci z Kliniky, jindy proklínané politiky, blahořečili. Podporu vyslovilo Žít Brno, Mladí sociální demokraté. Zelení. Krom všelijakých spolků a sdružení. Přispěchalo na pomoc i několik umělců, spisovatelů, psychologů a psychiatrů. Posledně jmenované chápu. Tolik studijního materiálu těžko jen tak po hromadě najdete. No a pak taky třeba , a to mě trochu překvapilo … 

Věra Nováková, státní zástupkyně. Ta prohlásila následující.
„Podporuji iniciativu Klinika, mimo jiné i proto, že v ní nespatřuji žádnou trestnou činnost, ale naopak projekt, který může prevenci kriminality výrazně napomoci.“

Řekl bych, že zrovna tahle paní by měla o právu a zákonech vědět ze všech nejvíc. Dalo by se říct, že vazby na politiky, umělce a státní zastupitelství, je pádný důvod pro policii, proč nic moc nekonat v celé kauze Klinika a jejich trestných činech.

Nakonec vše dospělo do fáze, kdy i poslední instance a to Ústavní soud ,dal majitelům objektu za pravdu. No a  exekutor mohl vyzvat osadníky, aby prostor vyklidili. Ti ovšem nereagovali. Jednat se státním úředníkem je přeci pod anarchistickou morálku. Najednou. Přišel Den D. Osadníci bránili vstupu, tedy výkonu práva a nehodlali objekt opustit. Přišlo na jejich oblíbené napadání a vyhrožování, což je asi ta výborná prevence kriminality dle paní státní zástupkyně. Exekutor povolal policii a začalo se vyklízet. Záběry zevnitř viděl asi každý. Většina místností připomínala pověstnou bezdomoveckou igelitku. Kolem budovy výkaly, injekční stříkačky. Uvnitř rozbitý nábytek, odpadky a vše, co se ukrývá pod pojmem alternativní a kontra kultura. Osadníci pohotově obvinili exekutora, že ten nepořádek způsobil on  se svými melody boys. Ovšem, že by někdo musel vidět  přivážet kontejnery s odpadky. Komické a zároveň symbolické, jako jejich myšlení a představa o fungujícím světě. Malá část objektu byla ukázková. Taková ta potěmkinova vesnice.  Vůbec to celé připomíná komunismus, který už tady jednou byl. Krásné hesla a proklamace. Všeobjímající práce pro ty nejpotřebnější. Za oponou divadla ovšem krutá realita. Srpy, kladiva, grafity , kde kope postava do druhé ležící postavy. Nějak se idyla o pravdě a lásce vytratila. Ale i tak děkuji… už pár dní často používám výraz „ Tady je bordel jak na Klinice.“ Něco málo tedy Klinika Praze a okolnímu světu přeci jen dala.

Klinika je vyklizena. Hrdinové od komína už taky zmizeli, hned po odjezdu posledního novináře. Obyvatelé okolí si můžou v klidu otevřít zase okna. Dalo by se říct, že vše skončilo. Opravdu? S Piráty na radnici a přáteli Kliniky v parlamentě si to já rozhodně nemyslím. Najde se nový objekt. Město ho pronajme za symbolickou korunu  na deset let. Přeci je to autonomní sociální centrum. Město potřebuje anarchistické přednášky, alternativní divadlo, ekofeministickou seanci. Někde se musí vyrábět hesla a transparenty na ty správné demonstrace. Takové centrum uzdravuje město přeci, říkali.  Jen doufejte, že se tahle parta neobjeví ve vaši ulici.

Na závěr budu přeci jen trochu otevřený. Vůbec mě nevadí společenské centrum, vůbec mě nevadí obsazení prázdné budovy bez majitele. Každý nemusí podléhat modernímu využití času po trendy barech a diskotékách. Lidi mají právo vést si život, jaký uznají za vhodný. Tolerantní lidé, jak se anarchisté prezentují, mají dbát na svobodu všech. Především svých oponentů. Navíc si myslím, že opuštěných domů je mnoho. Jenže asi nebudou v Praze, blízko dotačního kanálu od kamarádů z radnice. Budou na vesnicích. Tam je ale život přeci jen drsný. Musí se pracovat, musí se starat. Pak ale už není čas na techno tance a rozjímání nad Marxovým Kapitálem. Dokonce by nebyl čas ani na pohlavní nálady. Práce vytváří hodnoty a každý majetek se musí spravovat, renovovat a držet.

 No jo..ale takhle vznikl svět, který fetišizuje majetek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *